Podstata

30. března 2011 v 14:45 |  Zámyšlenky
Existuje nějaká šance, že se kdy dobereme podstaty? A má vůbec smysl se o to pokoušet? Nemusí každý hned aspirovat na otázky nejpodstatnější jako třeba smysl života, ale co třeba podstata obyčejného stolu, židle?
Zajímalo by mě, co by k tomu řekl takový Husserl. Ačkoli popsal svými fenomelnologickými úvahami sta stran, není vůbec zřejmé, co by nám o podstatě stolu byl schopen sdělit navíc oproti slepci či obyčejnému vidoucímu člověku.
V okultistické literatuře se dají najít stopy čehosi jako schopnost nahlížet a prožívat i jiné dimenze. Ale proč jen taková hrstka lidí na něco takového dosáhne? Valná většina žije prostě v tom, do čeho se narodí. Věkem člověk vyčerpá svůj rezervoár hořkosti a roztrpčení nad stavem věcí a smíří se s nesčetnými omezeními pozemského života. Uvědomí si, že má možnost buď vyskočit z bytí, považuje současnou existenci zde za schválnost, zlomyslnost řízení Osudu, Boha (?), nebo přijme svou situaci, protože nic jináho "nemá", není schopen jiné domyslet ani poznat, nietzscheovsky "přitaká životu". Přijme všechny pro i proti a postaví se k nim čelem, obrněn kyrysem smíchu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama