Tolerance versus respekt

31. března 2011 v 15:48 |  Společnost
Slovo tolerance se v hojnosti užívání pohybuje jen několik sáhů za poměrně hloupým obratem "v pohodě", který se tak dobře ujal na jalové půdě jazykového citu mládeže i dospělých. Ozývá se odevšad, všichni ho mají tak říkajíc plná ústa a přece se nezdá, že nebádání k ní by uspíšilo dosažení kýženáho stavu. V čem je tedy chyba? Nevyvolává nakonec tento pozitivní tlak jakýsi zpětný chod, opačný efekt, než jaký by byl žádoucí?
V moderní individualistické a různorodé společnosti je samozřejmě nezbytné, aby při vzájemnám soužití lidé přehlíželi a mhouřili oči nad osobitými projevy druhých, které jim třeba úplně nevoní.
Tolerance však, na rozdíl od respektu, znamená víc než jen strpění, nese v sobě přijetí, zájmem o jinakost.
Tvrdím, že požadavek tolerance, tedy požadavek nuceného přijímání cizího, jde proti lidské přirozenosti. Zvláště v dlouhém výhledu má charakter skoro sebeznásilnění, ať už poháněné vlastní přičinlivostí či vnějším působením.
Pak hrozí, že tlakový hrnec trpělivosti jednoho dne vybuchne s hrozivými následky. Příkladem mohou být vlny nepochopitelné nenávisti mezi etniky. Onou rozbuškou může být pak i zdánlivě nevýznamný čin, ovšem zpětný ráz mívá nedozírné následky. Lidský jedinec ani skupina není sto dlouhodobě něco strpět na svůj úkor.

Oproti tomu respekt, jakási vzájemná úcta, nevyžaduje onu pozitivní polarizaci našeho vztahu k subjektům ve skutečnosti nelibým. Tu každý zná své hranice a nechodí na cizí území. Toto pravidlo nepsaně musí dodržovat obě strany.
Tolerance jedněch vede k tomu, že někteří jedinci tolerují, jiní spoléhají na to, že budou tolerováni a považují to za samozřejmost.
Bylo by tedy lepší přestat přiživovat nereálnou chiméru tolerance, při které jedni tyjí z druhých, a vrátit se ke staré dobré, oboustranné úctě, respektu. Jestliže se nepřizpůsobivý jedinec nebude moci spoléhat na toleranci druhých k němu, možná bude své dosud spontánní projevy alespoň občas konzultovat se svým rozumem. Když už ne z opravdové úcty, tedy alespoň ze strachu či pro nejistou reakci okolí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama