Koblasova barevná opera

21. dubna 2011 v 22:11 |  Výtvarné umění


Brno Gallery CZ je jedna z mála komerčních a zároveň komorních výstavních prostor v Brně. Potěšitelné, že alespoň někde se lze podívat na kvalitní umění bez placení vstupného. Třemi menšími místnostmi procházejí poměrně známá jména, nedávno třeba Jindřich Zeithamml. Nyní propůjčili místo Janu Koblasovi a jeho Velkému výstupu, sochám a plastikám ze světa opery.
Pták ohnivák, Královna noci a další figury se tu předvádí v rozličných tvarových a prostorových variacích. Řeklo by se: Vlastně jen adice objemů, kubusy, zkosení, další kubusy,...ale jaké! U Mistrů pěvců norimberských je dřevo útlých, bezchybných linií, až z toho jde strach, ptáci ohniváci, kterých je tu několik, zase rozradují nepravidelnými perforacemi, jako by do dřeva típnutými cigaretami. Ošem nejroztomilejší je Othellova busta - vlastně jelení hlava se skutečnými parůžky, se vším všudy natřeno na modro.
Na první pohled to vůbec nevypadá, že jednotlivé kusy vznikaly v rozmezí více jak 30 let, krásná ukázka konzistentnosti stylu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama