Přes tůjový plot

27. dubna 2011 v 19:16 |  Architektura a urbanismus
Již delší dobu lze pozorovat šíření zahradnického trendu - tůjových plotů.
Nevím, odkud se k nám jejich mmóda dostala; přišli plíživě jako španělští slimáci a zamořily města i venkov. Stálezené hradby si lidé oblíbili: dá se jimi zahrýt kdejaká hrozná stavba (domněle), přes plot kolemjdoucí nevidí na zahradu a taky je to módní. To je pravda, vidět přes ně není. V ulici, kde si lidé zamilují tůjky, procházíte kolem dvou i více metrových zelených zdí jako korydorem, soused je dokonale v soukromí a izolován od pohledů spoluobčanů, ale i možnosti navázat s ostatními jakýkoli kontakt.
Nejen tůje, i další jehličnany a zákrsky okupují předzáhrádky domů, poetika květinových zahrádek s ovocnými stromy zmizela. Stromy dávaly ovoce a stín, ale také svou přirozenou proměnou vypovídaly o střídání ročních období.

Dnes najdeme stejné zahrádky po celé republice, na Vysočině i na Jižní Moravě. Pokud není prostor před domem vydlážděn kvůli parkování automobilu, jsou zatravněné plochy zpravidla doplněny jehličnatými zákrsky.

Problém tkví i v něčem jiném, ve změně urbanistického přístupu. Nejen pro Jižní Moravu tak typická uliční fronta, kde jsou domky natěsnány jeden na druhém, se přeměňuje na podhorský typ osamoceně stojících domů. Nevýhody jsou nasnadě. Oproti horským oblastem není možné každému poskytnout dostatek půdy a tak si lidé staví domky uprostřed svých miniaturních parcelek, okna na vše strany. Vzápětí zjistí, že soused jim hledí do koupelny, obýváku atd. Je potřeba s tím něco udělat. Naštěstí je tu záchrana ve formě tůjového plotu.
Ovšem pomněte - chtít po hospodyňkách, aby přes takový plot pro pírko skákaly, je skoro nelidské.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama