Co (nejen) Putnovi není putna

3. května 2011 v 20:47 |  Co se jinam nevešlo

Martin C. Putna a jeho Kniha Kraft. Má svatou pravdu tento o svatost usilující muž. Mohu jen přitakat, že dnešní církev - myslím římksoukatolickou, o jiných nemám takový přehled - je něco mezi charitativní organizací a beatnickým hnutím (specifikace má...) Pomáhá, kde může, jako spousta jiných charitativních organizací a hlásá lásku - jako třeba beatníci, bývalý p. prezident a mnozí jiní.

Na mších to zatím vypadá jako o pohřbu: všichni jsou jako zařezaní, zpívat se nikdo neodváží - snad že se stydí, snad že neumí - prostě úpadek.
Jedna postava z Putnovy knihy praví, že "dnes si odbývá náboženství spíš každý sám v sobě než navenek". Tomu by odpovýdaly u ty němé tváře v kostelích. Proč tam tedy chodí? Možná se chtějí nasytit mystéria, gest, krásy umění atd.
Církev se ale dobrovolně desakralizuje a mění se na "spolek přátel dobré vůle". Mluvit ve společnosti kněze o magii je vnímáno jako hereze. Tak kde hledat dnes záhadu, mystérium, sacrum? Dokonce i církevní hodnostáři mají neúctu k ostatkům svatých (viz kauzu hledání ostatků sv. Anežky v nedávné době)

Církev je potápějící se bárka. Moudří se už dávno chodí modlit do lesa.

Variant je mnoho, proto přidávám Putnův návod na budování svého vnitřního chrámu:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama