Kytice Jana Konůpka

6. května 2011 v 11:27 |  Výtvarné umění
Musím ještě ztratit ještě pár slov k výstavě Hamletova kytice v Domě umění v Ostravě. Je to výstava skromná, malé nahlédnutí do Konůpkova gafického díla. Poskytuje ovšem zajímavé srovnání dvou ilustračních cyklů - Shakespearova dramatu Hamlet a Erbenovy Kytice.
Ilustrace "Prolog" a "Epilog" ke hře Hamlet kvalitou i stylem vyčnívají nad všechny zbývající lepty této řady. Jsou dynamické a kontrast světlých a zcela černých ploch jim přidává na dramatičnosti.
Ostatní lepty působí dojmem statických, divadelních kulis, dramatičnost Prologu je ta tam.
I v listu "Hamlet potkává Ofélii" je scéna pevně zarámována gotickým ostěním a pravoúhlými rohy místnosti, což ji připravuje o veškerou živostnost.
Celý cyklus působí tak, jako by grafiky "Prolog" a "Epilog" vznikaly až na konci, odděleně od ostatních. Jestli šlo o záměr, nebo jen nezamýšlený výsledek náhody, se bohužel nedovíme.

Náhlým skokem se ocitáme v kuchyni s otevřenými dveřmi, na podlaze pohozený koník a sehnutá postava snažící se zpacifikovat změť dětských údů.
Kytice vznikla o dva roky později, ale je v ní vidět doslova stylový přesmyk. Dýchá uvolněnou fantasií, už se nepotřebuje přidržovat orámování a perspektivy jako chromý hůlky.

U každého z vystavených děl je příslušný úryvek knihy, který ilustruje. Jak známo, návštěvníci galerií tuze rádi čtou, a tak jim tuto radost dapřála kurátorka i zde. Člověk by myslel, že u základní povinné četby to snad ani není třeba, ale vem to nešť.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama