Milan Kohout - Politika je život je umění

14. května 2011 v 14:02 |  Výtvarné umění
Kurátor František Kowolowski tentokrát dal v Galerii G99 v Brně slovo Milanu Kohoutovi. Sestavil retrospektivu performera, akčního umělce, básníka a pedagoga, který byl v roce 1986 pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn ze země.
Je přesvědčen, že umění se má, či spíše musí vyjadřovat k politice, protože politika je nedílnou součástí života a život je umění. Zvláštní soustava sofismat, z které se zdá vyplývat: politika je umění, umění je politika.
Kohout vychází z představy, že underground tak jak existoval zde v ČSSR - forma soužití, v němž politika I umění patřily do života a byly jeho integrální součástí (ne že by mezi ně mohlo být kladeno rovnítko) - je aplikovatelné na celou společnost.
Proč se titíž lidé, jakmile jim to podmínky dovolili, rozprchli a nezůstali v podzemí i v kapitalistickém uspořádání? Co je možné po určitou dobu v určité společenské vrstvě, není aplikovatelné všeobecně.
Tak se plní obdoba známého: když jeden dělá totéž v jiných podmínkách, není to totéž.
Jeho diváky jsou už nejen poučení lidé, akce a performance se chtě nechtě stávají součástí informačního a uměleckého trhu.

Umění angažované, byť jeho poselství je pravdivé, je ve vleku okolností, událostí, stává se jejich komentářem a svou štiplavou povahou vítanou pochoutkou pro média. V méně zdařilém případě uměleckému aktu či gestu přihlíží několik nechápajících kolemjdoucích a snad i hrstka souhlasně pokyvujících hlav.
Kohout se obouvá do kapitalismu jak to jde a jeho výstupy jsou často humorné. Jeho ambice zřetelně směřují mimo umění jako takové.
Chtěl by působit jako osvícenec zatemnělých hlav, jenže na to je jím zvolené médium performance, videa, akce příliš slabým nástrojem.

Ke konci vernisáže autor sám prohlásil, že se vlastně taky prostituuje, protože před chvílí instituci galerie odmítl coby neživé, mrtvé místo. Dokonce je možné zakoupit si jeho katalog.
Hořká tečka na konec.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama