Miloslav Moucha dělený

6. května 2011 v 10:11 |  Výtvarné umění
Miloslav Moucha dělený


Jméno Miloslava Mouchy (1942) přece jen svádí k hledání příbuzenských svazků na Alfonse Muchu, leč není tomu tak. Pan Moucha pochází z Čech, konkrétně z Litvínova a s moravským rodem Muchů má společné toliko podobné jméno.
Jeho díla jsou v Ostravě k vidění na dvou místech. Kvůli nedostatku prostor je grafická část umístěna v Domě umění a obrazy, pastely a několik kresbiček ve Výtvarném centru Chagall.
(GVUO se potýká s nedostatkem místa, jak to jde, např. architektonické dílo Borise Podreccy je rozmístěno dokonce do tří budov.)
Vidění hodná je především část druhá, v galerii Chagall. Práce s barvou a barevný cit jsou Mouchovou hlavní devizou; grafiky ve srovnání s obrazy působí trochu neživě a chudobně.
Moucha si libuje v sytých barvách základní palety (červená, zelená, modrá), ale rád vyhledává i velmi neobvyklé, delikátní tóny barevného spektra (růžová, fialová, tyrkysová). Jednoduše by se jeho malířský a kresebný styl dal shrnout slovy: uvolněnost, splývání jdoucí proti a rukuv ruce s inklinací ke geometrické abstrakci.
Nadšení ve mně vyvolal obraz umístěný hned u vstupu, největší plátno výstavy: obsahově nepodstatné náznaky dvou stromů, které nelze označit jinak než jako bravura barvy. Druhá zásadní věc jsou pastely. Některé z Krajin totiž působí neuvěřitelně plasticky až máte pocit, že v tom je nějaký fígl s malbou na sklo nebo něco podobného.
Zastrčená galerie Chagall tentokrát příjemně překvapí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama