Psíčkárna

23. května 2011 v 22:21 |  Společnost
Divná, divná věc. Počty hospodářských zvířat se sledují, ale počet domácích mazlíčků se nesleduje. Věc přirozeně komplikuje fakt, že se tito nechovají ve velkém jako dobytek v zemědělských družstvech, a dále skutečnost, že počty např. koček jsou velmi proměnlivé v čase.
Český statistický úřad nedisponuje žádnými daty tohoto druhu; v Centrální evidenci zvířat a věcí ČR lze zjistit jen počty očipovaných a nahlášených zvířat, což je údaj na hony vzdálený celkovému počtu.
Společnost Focus přišla na podzim loňského roku s výsledkem průzkumu, který říká, že na 10 mil. obyvatel ČR připadá asi 1 milion psů (a stejný počet koček). K těm je však nutné přičíst několik set tisíc toulavých.
Tzn. že v třítisícovém městě je minimálně na 300 psů. To už je slušná smečka.
Domněnku o narůstajícím počtů psích miláčků nelze podložit tvrdými daty. Ale i samotný počet je hoden zamyšlení nad sociálními a společenskými souvztažnostmi.
Někteří lidé si pořizují psa pouze jako hlídače majetku a zacházejí s ním spíš jako s věcí - ostatně za věc platí zvíře i v našem právu.
Někomu slouží pes jako dobrá záminka pro pohyb na čerstvém vzduchu, někdo jej má naopak jako donucovací prostředek pro totéž.
Jiní hledají ve psu společníka, kamaráda. Je to kamarádství, o něž se člověk nemusí zasloužit. Smutný obrázek: městská sídliště přetékající ve švech a mezi paneláky pochodující lidé se svými psy. Osamělost řešená nikoli zaklepáním na sousedovi dveře, nýbrž koupí štěněte.
Další situace v řadě: mladé páry odkládající "pořízení si" dítěte na neurčito, mají psa jako pomyslný trenažér, někdy i jako náhradu dítěte samotného. Poslouchat zapálené rozhovory na toto téma je velmi, velmi vzrušující.
Na ulicích lze také vídat dámy a slečny, které působí dojmem, že psa je něco jako módní doplněk. Dáma na jehlových podpatcích, zvládající dogu či nějakého všudeseometajcího jorkšíra, přitáhne snáze pozornost opačného pohlaví. O to vlastně jde.
Domnívám se, že příležitost k moci, rozhodování a rozkazování, zvlášť za přihlížení jiných lidí velmi laská ego některých majitelů psů.
Mohli bychom pokračovat, leč není proč. Pakliže míra strachu před zloději, pocity odcizení a osamění a sebestřednost porostou, můžeme očekávat další rozkvět psí menšiny na našem území.
Mňau.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama