Zlatá éra orobince

1. května 2011 v 21:43 |  Životní prostředí
Pomalu přichází doba, kdy se dílo těžkých zemědělských strojů začíná projevovat na kvalitě půdy. Uplynulý měsíc byl velmi chudobný na srážky, a přesto za toho sucha stála na poli v mnoha údolích a úžlabinách voda. Děje se to už několikátý rok, a tak zemědělci už mnohde na obdělávání těchto úseků rezignovali a ponechali je přírodě. Orobinec zažívá doslova renesanci.
Podle všeho je to způsobeno tím, že těžké stroje zničily přirozenou strukturu půdy, narušily její přirozenou zrnitost a voda místo aby při dešti pronikala do hloubky, po povrchu stéká. A kde už nemá kam stékat, tvoří kaluže, jezírka, přechodné mokřady.
Tak například potůček, který nedaleko mého bydliště vždy vytékal odněkud z podloží, v úrovni asi 2 metrů pod polem nad ním, nyní si razí cestu přímo po povrchu, kol pole. A není to proto, že srážek přibylo, jak by se mohl pozorovatel domnívat.

Dobrá, některé části půdy už se tímto navrátily přírodě, ale na zbytku se hospodaří pořád stejně. Intenzivní zemědělství, rozorání mezí a sjednocování lánů už slaví 6 desetiletí své existence - sub specie humanitatis důchodový věk. Tak jakého ovoce se napříště dočkáme?
 


Komentáře

1 Vili Vili | E-mail | Web | 25. června 2012 v 14:48 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama