Potlesk pro Pleskota?

12. června 2011 v 10:43 |  Architektura a urbanismus
Nedávno byla veřejnosti představena vizualizace vybraného návrhu na přístavbu Galerie výtvarných umění v Ostravě.
Velmi mne mrzí, že jsem nemohla být přítomna diskuzi, na kterou byla kromě autora pozvána i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Před třemi lety GVUO vystavila 85 návrhů na dostavbu z hlav studentů architektury brněnského VUT. Nechce se mi věřit, že by z těch 85 nebyl alespoň jeden kvalitní. Bohužel, v archivu závěrečných prací fakulty se mi podařilo najít jen jeden jediný. Zde je alespoň jejich zlomek.

Při pohledu na návrh oceněný 3. cenou, který vypadá jako jedno velké sídliště, si člověk nakonec řekne, že Pleskotovo řešení ještě není tak špatné. Ale toto tvrzení samo o sobě je znepokojující až až.

Podíváme-li se na Pleskotův, ale i jiné návrhy, nelze si nevšimnout jejich velikosti. Ředitel galerie, Jiří Jůza, si od monumentu slibuje řešení několika klíčových problémů: získání prostor pro stálou expozici ze sbírek GVUO (2150 m2), sály pro krátkodobé expozice (1250 m2), vstupní zóna s informačními panely a obrazovkami, infocentrum, zázemí pro návštěvníky, prodejnu knih a suvenýrů a kavárnu.

Velikášství je pro dnešní dobu příznačné. Skutečně je třeba mít přes 2000 m2 stálých expozic? Ze zkušenosti vím, že vstupní prostory nových budov s podobným zaměřením jsou většinou velmi rozlehlé a neefektivně využité.

Hlavní problém spočívá v poměru velikostí staré budovy k plánované dostavbě. Dostavba je třikrát tak vysoká a bezpochyby naruší monumentální dojem staré budovy. A bude vyčnívat i nad své okolí. Pleskotův přístup nese znaky současnosti: nevyrůstá z konkrétních podmínek místa, ale vtěsnává svoji představu do dané lokality za každou cenu, dojem velikosti daný umem zacházet s detailem nahrazuje megalomanstvím. S tím souvisí formální chudoba (tzv. minimalismus) projektu. Dvěma kulatými okénky situaci nezachrání.

Na přebalu knihy Christiana Norberga-Schluze Genius Loci hovoří Josef Pleskot o "hlubokém porozumění charakteru místa". Říká:

Máme-li brát jeho slova vážně, pak z návrhu musíme vyvodit jediné: buď není schopen uvést teorii v život, nebo nevidí, že se v realizaci od své filosofie radikálně odchyluje.
 


Komentáře

1 jx jx | 3. října 2011 v 0:01 | Reagovat

2000 m2 se rozhodně nerovná 2 km2. Navíc to není nijak závratně velká plocha pro stálou expozici galerie.

2 maldor maldor | 3. října 2011 v 16:51 | Reagovat

[1]: Děkuji, opraveno.
Velikost výstavní plochy jsem vytýkala zejména proto, že navrhovaná nová část je nepřiměřeně velká vzhledem k historické budově a tato tím rozhodně utrpí. Podle mě by menší výstavní plocha byla výhodnější: nižší provozní náklady a šetrnější nakládání se sbírkovým fondem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama