Ploské jako floskule

6. května 2012 v 21:58 |  Co se jinam nevešlo
Vladimír Just si ve svém Slovníku floskulí vylévá žluč vzkypělou jazykovými nešvary, které se na něj (a na nás na všechny) hrnou nejčastěji z médií a z úst politiků. Při té příležitosti stihne proprat kde co: ekonomické a politické aféry i nechvalně známý odsun sudetských němců. Osvětluje, narovnává a ujasňuje nesprávné představy čtenářovy, zaplňuje mezery ve znalostech a je u toho náramně vtipný (praví čtenář, který se dosyta nasměje i u hororu).

Floskuli Just popisuje takto (u hesla došlo k):

a jinde

Musím uvést ještě alespoň jeden příklad, tak třeba heslo Charizma

"[...] Charizma má kdejaký okresní krysař, lichotí-li jeho zlověstná píšťala davu dostatečně dlouho, srozumitelně a podbízivě. [...] Charizma měl podle obecného mínění James Dean, Gérard Philllipe či Allan Delon, ale také Hitler, Tito, Castro, Che Gevara, Mao, Chomejní, Saddám i Mečiar.[...]"

Moc pěkné čtení, tento slovník, louská se jako postáciové oříšky.
Ovšem kniha je v jistém ohledu nebezpečná: ostří naše jazykové čivy a činí nás ještě háklivějšími a choulostivějšími na floskule, slovní výztuže, vadnou větnou stavbu atd.

***
Přihodím tedy nějaké drobné, jistě by si pan Just některé slovo/sousloví vybral a s chutí je rozpitval v dalším dílu slovníku.

Šéfredaktorka nejmenovaného webu radila svým ovečkám, že články musí být dobře vyzdrojované. Na vysvětlení slova vyzdrojovat pak vyplýtvala několik řádek, aby vůbec bylo jasné, o co jde. Škoda, mohla si usnadnit práci a učetřit čas jednou krátkou vetičkou.
Dotyčná osoba dále radí: Čtěte noviny!

A něco z nevysychajícího pramene internetu:
- vyvinutá komunikativnost - zřejmě protiklad zakrnělé
- jinými slovy slovní průjem o průtoku xy slov za minutu


- stresuodolnost - odolnost stresu

Na závěr tedy zpytovná otázka: Je váš stres dostatečně odolný??
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama