Schopnost odpouštět

20. května 2012 v 13:12 |  Zámyšlenky

Každý někdy udělá chybu. Když člověk sám sebe vezme jako pozorovací objekt, může zjistit překvapivé věci: jaký mechanismus se spouští v hlavě toho, kdo chybu udělal a taky - na základě vlastní zkušenosti - si může promítnout, co se asi odehrává v hlavě dotčeného.

Na začátku je tedy zádrhel, chyba, větší či menší provinění. Proviněný si je vědom své chyby, snaží se ji vysvětlit. Nejen před dotčeným, ale i sám před sebou. Jeho mozkové závity pracují, přinášejí řadu vysvětlení a výmluv, které chybu opravedlňují, zabalují ji do hávu, který opticky zmenšuje, až proviněný sám sebe utvrdí o tom, že nic tak hrozného vlastně neudělal a že jednal hnán pohnutkami více dobrými než špatnými.
Jsem přesvědčena, že mechanismus je stejný u každé chyby, které se člověk dopustí a jedině proto je možné být sám se sebou za dobře, i když je z pohledu vnějšího pozorovatele přečin často neomluvitelný.
Další faktor, který nezřídka může vést k omlouvání sebe sama, je porovnávání vlastního přečinu/ublížení s těmi, které nám uštědřil někdo jiný. Někdy právem, někdy neprávem tak můžeme touto racionalizací a srovnáváním přijít k tomu, že svoji vlastní chybu vidíme jako pod zmenšovacím sklem.

A co že se může odehrávat v mysli poškozeného? Z jeho strany funguje zase efekt opačný, všechno vidí sklem zvětšovacím. To, co mu bylo učiněno shledává obludným a neodpustitelným, všechny argumenty se mu zdají být jen hloupé výmluvy. Lidský mozek jde ale dál, dotčený sám sebe začne vidět jako oběť, zcela nevinnou a čistou, která by takového podrazu nebyla schopna. Ale skutečně nebyla? Ne, tak daleko se do svědomí nesahá. (Záleží i na zkušenosti a repertoiru prožitých nesnází.)

Pak už závisí na dvou, vlastně třech věcech, zda se situace alespoň nějak urovná. První je omluva, druhou čas a třetí odpuštění. Odpuštění je vyjádřením křivdy rozpouštějící lásky, ale také uznáním své vlastní omylnosti, odložení obrazu sebe sama jako hříchuprosté bytosti.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama