Únor 2013

Nevšednost všednosti I

18. února 2013 v 12:59 Společnost
Zahajuji sérii krátkých zastavení nad současným stavem společnosti.

***


Včera jsem četla článek v LN o ekonomu P. Schumpeterovi a současném neutěšeném hospodářském stavu. Politici, kteří se do křesel poslanecké sněmovně vydrápou za halasného skandování hesel o podpoře malých a středních podniků ve skutečnosti nemají žádný zájem na tom, aby se situace nižších a středních stříd pozvedla. Jsou odborníci velkých gest, a proto lezou do zadku velkým firmám, které pak nemusejí platit daně a oni na oplátku vytvoří pár set, někdy tisíc pracovních míst; na pár let. To jsou pak novinové titulky. Že kvůli tomu bylo zdevastováno životní prostředí, práce v takových komplexech je v podstatě nelidská, o tom už noviny nereferují - vždyť pracují na objednávku.

Politici jsou spolčeni s nejmajetnějšími podnikateli a nemají zájem na tom, aby jim někdo konkuroval ať už v politice nebo na poli hospodářském.
Na svoji obranu podnikatelští baroni prohlašují, že přece nejsou tak hloupí, aby dělali něco, co způsobí sociální nepokoje. Jenže, pokud má 5 % mocných za zadkem i policii a vojsko, kdo je ve skutečnosti v šachu? V Řecku protestovali desetitisíce, ale policie vždy usměrnila neposlušné občany do příslušných mezí: platit daně a držet huby.
Další bohužel do sbírky: vojáci a policie mají tak vymyté mozky, že nejsou schopni sami přemýšlet a chovat se podle toho, co jim říká svědomí, dost mážná ani žádné nemají - ideální vykonavatelé vůle jiných osob.

Říkám si, že za feudalismu alespoň z těch nakradených peněz vznikalo něco hezkého, dnes to obdivujeme jako architektonické skvosty, umělecká díla apod. Dnešní mocipáni lijí nakradené peníze doslova do kanálu, neboť končí v super drahých autech, bazénech, golfových hřištích apod. Nezbude po nich nic, co by alespoň částečně ospravedlňovalo jejich chování.

Jediná cesta je, jak bylo v článku naznačeno, přechod do šedé zóny ekonomiky, jednoduše přejít částečně na bartrový obchod - já ti vymaluju byt, ty mě opravíš elektřinu, já ti pohlídám děti, ty mě pomůžeš se dřevem apod. Jinak budou z úliteb systému tloustnout stále titíž.

Družstevní vlastnictví dobře fungovalo už za první republiky, kterýžto komunisti zneuctili tak dokonale, že dnes nikdo nevěří, že by něco takového vůbec mohlo fungovat . Na tomto principu fungovali i družstevní záložny. Doufejme, ži si co nejvíc lidí poskládá tyto fakty dohromady.

- volné pokračování příště -