Bezpodmínečný základní příjem

29. srpna 2013 v 20:00 |  Společnost
Má každý člověk právo na život? Řekla bych, že nesporně ano. Jak se to ale slučuje se současnou situací, kdy stále většímu množství lidí se nedostává možnost, jak si opatřit prostředky k živobytí a zároveň je demontován sociální stát? Jediným argumentem, který má všem zašít ústa je schodek státního rozpočtu (vzniklý neustálým rozkrádáním výnosu daní) a nutnost šetřit a na úkor kultury, vzdělávání, zdravotnictví - shrnuto, životní úrovně a lidské důstojnosti.

Proto se v zemích EU objevila myšlenka, tzv. bezpodmínečného základního příjmu (dále jen BZP). Zatím je to vejce ještě ne ani snešené, teprve jej slepička v sobě utváří, ale dají-li mocnosti, nadějeme se ho. Záleží také na tom, jakou bude mít tato myšlenka podporu u lidí.

Takováto idea by totiž nutně znamenala překopat zásadně úplně vše, protože člověk by se dostal na první místo z posledního, na kterém je ve státě dnes.

Změna by musela být opravdu masívní, celý rozpočet by musel být rozložen na šroubky a pak od nuly znovu postaven. Možná by bylo potřeba změnit i formy vlastnictví, nebo začít prosazovat jiné, ne stále jen soukromé, které prospívá jednotlivcům a ne celku.

V současnosti se sice v ČR jistý produkt vyrábí (HDP), ale mnohem méně se ho zde spotřebovává (HND). Na vinně jsou daňové ráje a vlastnění celých sektorů (př. bankovnictví a pojišťovnictví) zahraničními firmami. V tom všem by musela být provedena změna.

Že by stát z BZP profitoval, si můžeme představit: nevznikaly by nezdravé sociální jevy jako sociální vyloučení, nepokoje, pozitivní diskriminace a xenofobie; lidé zbavení neustálého stresu ze ztráty zaměstnání by byli zdravější, napadají mě další, ale závisely by na komplexnosti změny.

Za myšlenku BZP se můžete postavit i vy:

TADY
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama