Leden 2014

Pokrok

22. ledna 2014 v 14:53 Společnost
Momentálně čtu Tři svíce za budoucnost od kolektivu autorů. Mezi mnoha jinými najdeme i příspěvek M. Calábka Mayský kalendář a rok 2012 (můžete si jej přečíst i zde)
[Za příspěvkem je poznámka editora, že proběhla diskuse, zda jej do sborníku zařadit či nikoli, protože dnešní "tvrdá" věda tzv. alternativu považuje za neseriózní.]

Nejvíc mě zaujala, či spíš zarazila následující myšlenka: očekává se proměna lidského vědomí, lidé by mohli umět, stejně jako tomu uměli dřív, poznávat introspekcí na jiné úrovni. Calábek tvrdí, že (zkráceně): nervový systém buňky je zdrojem protovědomí; je vytvářenonano trubičkami - mikrotubuly v kostře buněk celého těla - ruští vědci hovoří o infoplazmě atd atd. Nevím, co je principem kvantové holografie a je mi to celkem jedno.

Přístupem k druhému vědomí prý jsou meditace, hypnóza, koány, modlitba, půst, smyslová deprivace ad. - jednoduše některý z mnoha druhů autosugesce či změna chemického prostředí v těle. Je to ostatně jedno, podstatnější než jakékoli poznání je dobrá vůle a cit. Preciznost mayského kalendáře jistě byla ukradená těm, kdo byli rituálně snědeni nebo obětováni bohům. Také je v takové situaci jedno, zda zabíjený nebo vražedník je v jakémkoli smyslu "osvícený" nebo ne a zda se násilí děje ve jménu nějaké ideolgie nebo jiné víry. (Všimla jsem si, že ať logické myšlení nebo jakékoli výjimečné, třeba i nadpřirozené schopnosti, nejsou distribuovány v závislosti na dobrotivosti jedince, smyslu pro spravedlnost apod.)
Stejně tak jakékoli technické vynálezy nepřispívají v pokroku v oblasti morálky a citu, spíš bývají některými jedinci zneužity pro důmyslnější vraždění a porobování druhých.

Na otrocké práci stálo mnoho starověkých říší, bez ohledu na víru byli tito považováni za podřadné a méněcenné bytosti, podlidi. V našemu území se ujalo na dlouho nevolnictví - taktéž forma otroctví, kdy zotročováno bylo vlastní obyvatelstvo. Otrockou prací podporoval svůj rozkvět Sovětský svaz, ale i ČSSR. Dnes jsou zotročováni lidé v rozvojových zemích, byť dostávají směšný peníz zvaný mzda - otroctví nevymizelo.


Nemá smysl vidět spásu v jakýchkoli vědeckých objevech, poznání na základě vědeckém či v osvícení nebo změnách vědomí, která lsibují různá náboženství. Pokud nedojde svého slova obyčejný cit, který zabrání porobování jedněch druhými, které lidstvo provází od začátku po dnešek, nelze o žádném pokroku hovořit.

Být lidský - pracovat na sobě - posunovat se někam

19. ledna 2014 v 23:57 Jazykový koutek
Nejen tahle slovní spojení mě straší ze spaní...

Požadavek na lidskost najdete už i v pracovní inzerci. Na konci seznamu naprosto příšerných požadavků se např. objeví větička: A hlavně jste lidská!
Lidskost, tolik zdůrazňovaná, asi už není samozřejmostí, nejspíš se tu pohybuje velmi mnoho nelidů. Napadá mě věta M. Fucimanové: Jak ubývá Božích muk, přibývá mučivých míst. Jak ubývá lidskosti, stoupá frekvence tohoto slova ve slovníku a potřeba nedostatkového zboží.

Pracovat na sobě: dnes je jedním z těžkých hříchů jen tak užívat volné chvíle, lelkovat, zahálet. Dnes na sobě musíte pracovat. Snad už jen pro čistotu vlastního svědomí, protože až vás v konkurenčním boji převálcují hordy houževnatých... zástupců jiných národů a ras a vyfouknou vám místo, můžete jen ronit slzy, že jste na sobě dost nepracovali. Nutno tedy alespoň brousit cizí jazyky, ponejvíce rituální angličtinu. Snad mají lidi dojem, že jedině odění každé činnosti do hávu práce (ideálně zpeněžitelné na pracovním trhu) ospravedlňuje lidskou existenci.

Posunovat se někam: je stejného rodu jako práce na sobě. Každý hledí dělat tak, aby se někam posunoval. Nevím, proč nemůže třeba dělat pokroky, zlepšovat či zdokonalovat se v něčem, blížit se svému cíli atd. Obyčejně se obrat používá ve smyslu, že vás "něco někam posune", jako byste ani neusilovali o udání směru, čistě byli někam šoupáni. Jako balík ve skladu. Hlavně nestát na místě a dlouho se nerozhlížet; každá změna sama o sobě jako pozitivní hodnota.

Zprostředkovaný život

7. ledna 2014 v 21:53 Zámyšlenky

Jsem člověk staromódní, ale nestydím se za to. Staromódnost, či chcete-li konzervatismus, dnešního člověka spolehlivě chrání před obecnou juvenilizací. Ta s sebou nese nadšené přijímaní technických novinek, snahu zachovat si mladistvý zevnějšek a také jistou neschopnost poučit se, jednoduše pubertální, nedospělou mentalitu. Juvenilita je pohonnou směsí konzumní společnosti, jedině v takové se ochotně otevírají peněženky pro hromadně chrlené zboží, tzv. nové a nové druhy, typy, příchutě - novinky v podstatě nepotřebné a falešné.

Lidé dnes hromadně kupují televizory stále větších úhlopříček, dokonce s technologií 3R.
Chtějí, aby virtuální zážitek byl reálný, nebo ještě lépe, aby byl reálnější než skutečnost. Zaplatit pár tisícovek a pak "na vlastní kůži" prožívat potápění v moři, plavat mezi rybami, ocitnout se ve stádu běžících muflonů atp. Zážitky, na které finančně dosáhne málokdo.
Jenže... není pro člověka podnětnější zažívat realitu na vlastní kůži, nejen vidět, ale i hmatat, čichat, cítit kamení pod podrážkami a vítr v zádech? Není z toho důvodu lepší pozorovat tvory u místního rybníka než mečouny v televizi?

Telenovely, nekonečné seriály a reality show vykazují méně proměnlivosti než pole na jaře.
A přesto, když se večer projdete po městě, skoro abyste pohledali dům, ve kterém ve stejném rytmu nebliká televizor, prostředek ohlupování a otupování mas. Přikovat lidi k obrazovce a vymývat jim hlavu je pro určitou skupinu lidí lidi velmi výhodné - ti pak nezlobí, nezbývá jim mentálních sil ani času k pozorování okolí a přemýšlení.
Pravda, prostřednictvím televize se můžete (zdánlivě!) podívat do pařížského Louveru, do newyorské opery atd., ale stejně si myslím, že všechny tyhle pseudozážitky nejsou pro člověka zdaleka tak významné, jako když uvidí a uslyší přímo vlastními smysly. Kvalita nemusí být to nejdůležitější, neméně podstatná autenticita zážitku, projevení vlastní iniciativy a vlastní volba. Skrze obrazovku se třeba budete dívat na Monu Lisu, ale už nebudete moci oslovit pohlednou dívku opodál, která si prohlíží obrazy v téže místnosti, nezapředete hovor s kustodkou...

Někdy mi připadá, že jsou lidi přísunem televizních srágor tak trochu zfetovaní. Usedají hromadně k bednám navzdory klesající kvalitě toho, co se z beden line. Už teď se místo zpráv vysílají radosti a strasti ze života mediálních "hvězd" a sledovanost neklesá. Televize zřejmě působí hypnoticky, jako droga. Stále tajně doufám, že až kvalita bude ještě více upadne, lidi se naštvou, ovladač hodí do koše - naděje ještě neumřela.

Buzerace z Bruselu

5. ledna 2014 v 18:31 -> ODKAZY
Nedejme si přírodu


O užitečnosti existence bruselských zákonodárců dnes již nikdo nepochybuje, účelem je naprosté zotročení všech Evropanů. Povolení a platby za vše, nač si vzpomenete. A bohužel málo kdo má čas sledovat obludný legistativní hurikán, který nás všechny hodlá smést. Vsadím se, že zanedlouho bude zakázáno i cokoli pěstovat na vlastním poli (např. jsem jedním uchem zaslechla, že v USA už platí zákaz pěstovat si rostliny z vlastních semen).

Farmaceutický průmysl má dost peněz na to, aby podmázl všechny, kdo mu stojí v cestě. Např. na rakouském ORF běží intenzivně reklama proti užívání homeopatik.

Ve výše uvedené výzvě se jedná o to, že by bylináři měli stejné povinnosti jako farmaceutické firmy - nutnost získat statut farmaceutické firmy (!), za registraci každé bylinné složky, kterou používají, zaplatit 200 000 Kč atd. Snaha zlikvidovat všechny alternativy farmaceutických firem a učinit lidi závislými na jejich chemické produkci.

Doufám, že výzvu podpoříte.