Říjen 2014

Ústa lidu

28. října 2014 v 20:04 Společnost
Neuplyne den, abychom nebyli médii zpravováni o tom, co si zrovna myslí ten který prezident, předseda vlády, ministr… Nepřestává mě fascinovat moc takového rozhlasu - prezident USA se ráno probudí, dopoledne vydá …milionté prohlášení a odpoledne už se tohle roztrubuje do celého světa. I v té nejzapadlejší díře mají nějaký ten tranďák a hlas velkých hlav k nim doléhá - lidé s menšími rozlišovacími schopnostmi si pak připadají informovaní a v obraze.
Kdekoli se ve světě co šustne, kde se o něco hraje, už přispěchá ten a onen se svými moudry. Takový Obama musí mít hlavu velikosti golfového hřiště, protože řeší problémy celého světa. V případě našich "představitelů" je úplně jedno, co zrovna "sdělují", protože informační hodnota je nulová - situace je velmi podobná nedávné době vlády jedné strany, kdy jsme byli "informováni" o vzájemných návštěvách papalášů a o přátelských pozdravech dělnické třídy tomu a tomu lidu. Prostě žgryndy.

Výsadu požívají lidé, kteří si ji v nejmenším nezaslouží. Ale ještě mnohem horší je, že si tito dovolují mluvit za celé státy, tu 1 za 10 mil., tu 1 za 316 mil. lidí. Říká se tomu zastupitelská demokracie. Zeman má zřejmě, jako kdysi Král Slunce pocit, že on je stát, když si bezostyšně vyplachuje Českou republikou ústa a podkuřuje Číňanům prohlášením, že ČR uznává územní celistvost Číny. Počítám, že minimálně 5 ze 10 milionů by jej za tohle prohlášení nejraději defenestrovala (zvlášť když tohle prohlášení musí vyslechne 5x za jediný den). Ostatně pochybuju, že představitelům státu o 1,338 mild. obyvatel sejde na názoru prezidenta nějaké pidizemě. Zajímalo by mě, jaké výnosy z tohoto patolízalství naše republika má - jisté jsou jen náklady: všeobecná ostuda a výlohy za cestu do Číny a pobyt tam.

Asi by to tu vypadalo jinak, kdyby média nevlastnili ti, kteří nám vládnou (nebo ti, kteří je ovládají vládce). Na výhodu tohoto stavu věcí přišli už dávno. Jenže i takový Ludvík XV. měl co dělat, aby přiměl své posluhy (úředníky), aby mu dodávali dostatečné množství zajímavých (rozumějte bulvárních) zpráv.
Subdelegáti po důrazných výzvách přikvačili se zprávami o tom, kterak jedna žena porodila najednou 3 dcery, že byl oběšen pašerák soli a jinde že propukla hrozná bouře.
Nepřipomíná vám to něco? Slovy Tocquevilla: "Historie je obrazová galerie, kde existuje málo originálů a mnoho kopií."
Ale přece jen, o takovém dosahu a vlivu prostřednictvím médií, jaký má dnes prezident USA, se francouzskému králi zdaleka nesnilo.

Volby do obecního zastupitelstva

12. října 2014 v 16:27 Společnost

Koho volit, opět ta stejná otázka.
Po letošních volbách jsem se utvrdila v následujícím: lidé nemají rádi novoty. Volí ty, co už znají, i kdyby to byli sebevětší gauneři, protože jistota bídy je lepší než jakákoli nejistota. Takže např. kandidující doktor, kterého zná celá dědina a který je opředen aureolou bílého pláště, má mnohem větší šanci na úspěch než ten, kdo jiný. Známost především.

Proto situace vypadá tak, že u kormidla jsou neustále titíž lidi, kteří se tam dostali už v 89. (pokud nestihli umřít). Zkušení lidi jsou sice také potřebí, ovšem neméně třeba je čertvé krve a neunavených hlav.

Když volit, tak s ohledem na
1. práci bývalého zastupitele v uplynulém volebním období. Kandidát, pokud se osobně neangažoval, můžeme zvážit alespoň podle chování apostojů v osobním životě - no jo, výhoda vesnice.

2. na jeho profesní odbornost
V zastupitestlvu, jak už slovo samo říká, by měli být zastoupeny co možná lidi různých odborností a zkušeností. Nechci urazit žádné povolání ani zaměstnání, to nic nevypovídá o tom, oč se člověk bere ve svém volném čase (ačkoli v maloměstě není problém zjistit si, jestli onen zedník má rozhled a zájmy jiné, než je pivo a fotbal a že k rozvoji města patrně přispěje pramálo). Určitě bude lépe, když se v zastupitelstvu sejde právník s revírníkem a učitelem, než když se tam potkají 3 účetní nebo tři vedoucí provozu.

3. věk
V zastupitelstvu by měly být přítomny různé věkové skupiny, neříkám, že by tam měli sedět náctiletí zelenáči, nemající o životě pojem, ale přibližně rovnoměrné věkové rozvrstvení by bylo jen k dobru věci. Zastupitelstvo složené ze samých důchodců je stejně tak "špatné" jako zastupitelstvo složené z omladiny. Slovo by měli dostat všechny věkové skupiny, jak starší zkušení, tak mladí s neotřelými nápady.
My tedy máme zastupitelstvo složené z ohořelin času.

4. pohlaví
Jsem zastánce rovnosti a tedy i toho, aby ve vládě na jakékoli úrovni seděla přibližně polovina žen. Jedině tak se stejnou měrou dostane pozornosti životnímu prostředí, veřejné zeleni a vzdělávání jako budování silnic apod.

Zajímalo by mě, jestli takhle vůbec někdo uvažuje. Asi ne. Tyhle řádky stejně nikoho k přemýšlení nad kandidátkou nepohnou. Ideální situace nastávají stejně často jako srážky velkých planet.

Ještě pár slov k situaci v naší obci. Starostkou byla osoba, která z akomunistů emigrovala do Rakouska jen proto, aby mohla pokračovat v závodní kariéře. Na stará kolena se vrátila sem a podobně jako byla zvyklá sbírat poháry na závodišti, malomyslně pokračuje v této zálibě i v důchodě: sbírá trofeje, diplomy a ocenění s radostí dítěte a takřka za každou cenu - vládla v koalici s komunistickou stranou. Najednou s tím žádný morální problém neměla.
Její starostkování hrozilo obci pěkným finančním průserem a tunelem. Ubránili jsme se jen díky ostrým zubům a nehtům. Leč protože si štědrou podporou naklonila všechny lidi z jistého spolku a všem důchodcům v domově naslibovala nové koupelny, když ji budou volit, dostala se do zastupitelstva znovu. Manipulace důchodců je na stížnost, jenže bez důkazů...
Je smutné, že i v té nejmenší díře se dopředu cpou lidi pochybných morálních kvalit, všeho schopní - a že si přece na své přijdou.

Nejen Google vás sleduje!

11. října 2014 v 15:41 Společnost


Google, youtube, gmail, blogspot ad. jsou spojené nádoby. Všechno má pod palcem jedna společnost, která se netají tím, že sbírá o uživatelích svých služeb informace. A zdá se, že to málokomu vadí.
Onehdy jsem na youtube cosi umístila a ani mě tak moc nepřekvapilo, jako naštvalo, že informace s potvrzením o umístění videa mi přišla na e-mail, na který jsem registraci na youtube neuvedla.

Na jaře letošního roku se rozšířila úžasná zpráva, že Google, když jej pěkně poprosíte, nebude ve výsledcích vyhledáváních zobrazovat odkazy, které obsahují vaše jméno. Je to samozřejmě choulostivé, protože žádost může podat jak zločinec, tak člověk, kterého např. někdo někdo neprávem veřejně pomlouvá apod.
Každopádně v žádosti musíte vypsat jednotlivé adresy a u každé připojit zdůvodnění, proč nechcete být nalezeni. Navíc musíte googlu poskytnou fotografii svého OP nebo jiného dokumentu…Zkrátka pokud jim o vás nějaké informace chyběli, tímto jste jim je poskytli. Netřeba dodávat, že žádost nemusí být kladně vyřízena.


Poskytování služeb zdejšího blogu zdarma není taky "jen tak". Sice se nic neplatí (podobně Fejkbůk v registračním okénku ujišťuje, že FB byl, je a bude zdrama!), ale málo kdo si asi četl podmínky užití blogu. Všechno, co na svém blogu uveřejníte, poskytujete společnosti CET 21 spol. s r.o. licenci k užití všech zveřejněných informací pro vlastní účely! A nemáte právo na finanční kompenzaci z tohoto užití.

Uživatel poskytuje Provozovateli či osobám pověřeným Provozovatelem nevýhradní, časově ani místně neomezenou licenci, k neomezenému počtu užití příslušného Příspěvku všemi způsoby dosud známými, včetně práva užít příspěvek pro jakékoli účely dle volby Provozovatele, včetně reklamních, k zařazení Příspěvku do audiovizuálního nebo jiného díla, práva užít Příspěvek v souvislosti s produkty a službami Provozovatele nebo společností z koncernu, jehož je Provozovatel součástí.


Tedy všechno, co zveřejníte může být zpeněženo, prodáno; prodány mohou být vaše osobní příběhy, povídky, části vašich děl se mohou objevit v reklamě, na zboží, vaše dílo může být různě upravováno.
Když zde uveřejňujete své osobní výpovědi spolu s fotkami své osoby, nesmíte se zlobit, když je provozovatel použije např. jako podklad pro článek v magazínu nebo třeba dokumentárního nebo jiného pořadu. Zkrátka se nesmíte divit vůbec ničemu.
Také je zakázáno pomlouvat provozovatele a jím poskytované služby - vyhrazuje si právo okamžitě smazat celý blog - samozřejmě bez jakéhokoli nároku uživatele na odškodnění (proto zálohujte, milení).

Dále ve všeobecných podmínkách najdete oddíl o shromažďování informací o vaší osobě - shromažďují se informace o tom, které stránky navštěvujete a v kterých aplikacích jste zaregistrování (kam chodíte apod.), navíc pod jakým jménem tam vystupujute. To se pak s výhodou použije na cílenou reklamu.


Provozovatel je oprávněn dle svého uvážení sdělovat třetím osobám, zejména však společnostem ze stejného koncernu, jehož je Provozovatel součástí, jakékoli informace o Registrovaných uživatelích a jejich činnosti související s užíváním Služeb, včetně informací o návštěvách Internetových stránek či vstupu do jednotlivých aplikací a přístupových specifikacích Registrovaných uživatelů;


Možná není daleko doba, kdy se politické struktury dohodnou se společnostmi, které informace zatím jen pro reklamní účely sbírají, a bude z toho něco jako novodobé StB, jen bez chlupatých. Všechno se bude dít krásně hygienicky - elektronicky.

Vážení a milí, buďte obezřetní, neraději bych vám i sama sobě poradila: vytáhněte anténu ze zásuvky a jděte raději ven, PC prodejte a začněte třeba hrát na mandolínu. A pokud budete toužit po sdílení, zahrajte živým lidem. Jenže… co si budeme povídat, mnohdy není kam jít, příroda je zplundrovaná a ani těch lidí nějak moc nepotkáte - nejspíš sedí u PC.

Pověšeno na hřebík

2. října 2014 v 13:12 Výtvarné umění

Vl. Just je někdy stejně trefný jako Jeho (i můj) oblíbenec F. X.
V těch pár řádcích, které připojuji - vyryto z knihy Poklona není můj obor - je velmá pravda. Čím víc člověk o věcech přemýšlí, čím víc nahlédá do jejich podstaty, tím méně je spokojený. Myšlení ke štěstí nepřispívá.
Už jsem dlouho neměla potřebu psát o nějaké výstavě atp., leda by mě velmi chytla za srdce v pozitivním smyslu,nebo mě silně naštvala; ale platit drahé vstupné na výstavy, z kterých člověk odchází znechucen a ještě zabíjet drahocenný čas tím, že o tom bude psát, to mě přestalo bavit. Toť krátké vysvětlení, proč zde už o výtvarném umění takřka vůbec nepíši a tento blog se zvrhává v jakýsi pel-mel duševních exkrementů a jiného odpadu, který potřebuji vymést z hlavy.
Kritika, jak uvedeno výše, jest utrpení a kritický duch se jej nezbyde.
Každopádně otravovat si život přemítáním nad otvorem v umakartu, za nějž někdo dostal výtvarnou cenu, mi připadá jako plýtvání energie. Umění netvořené, ale udělané. Mozek si člověk může cvičit i na mnohem zajímavějších tématech.