Prosinec 2015

Vánoční zamyšlení

26. prosince 2015 v 20:10 Zámyšlenky

Vánoční šílenství mě přivedlo k úvahám, k čemu vlastně tyhle taškařice...? Co si s Vánocemi počít? Je to křesťanský svátek, křesťané slaví výročí narození jistého Ježíše. Ale co ten zbytek - ateisti, pohani, satanisti, buddhisti a jak se všichni jmenují. Jsou útrpně vlečeni, vlažně nebo ochotně se přidávají, protože Vánoce jsou už takový zvyk. Olověná košile. Všichni se pár dní překonávají ve štědrosti, programově jsou dobře naladěni a veselí a mají najednou strašnou péči o celou svou šírou rodinu. Jenže je to tak vyčerpávající, že když ten kolotoč skončí, všichni si s úlevou oddechnou, že bude zase rok pokoj. Kdyby raději po trochách a s menší vervou byli štědří a milí k ostatním celoročně...

Sama nemám už smysl pro oslavy narozenin osoby, o jejíž spásonosnosti nejsem přesvědčena. Zvlášť tím stylem, který dneska vede: umělé vločky a sníh, nostalgie v koledách, které už nemají s náboženským zápalem ani stylem života, včetně hraní si na rodinnou pospolitost, nic společného. Prostě trapas.

Teoreticky lze slavit slunovrat, ale v tomhle podnebí? Spíš bych uvítala, kdyby Svarožic zavezl Slunko ještě o něco jižněji a sem už se zcela nevracel. Hm, zajímavá mi připadá i představa, která děsila dřív lidi a sice, že někdo ukradl Slunce a držel ho někde v zajetí. Pro chladomily je letní slunovrat příhodnější důvod k oslavě. A jak slavit? Komu nechybí fantasie, při odpovědi se nezadrhne. Ale komu nechybí fantasie, tomu někdy chybí společnost. Tak už to holt někdy chodí.

Je tu nějak KOUŘMO, děla bába Ohýnková

23. prosince 2015 v 21:15 Životní prostředí
Již několik měsíců cloumá poslanci a zpravodajskými redakcemi palčivá otázka: Zakázat úplně kouření v restauracích? Větší problém aby pohledal. Cigaretový kouř mi samozřejmě smrdí, vlastně jsem na něj docela alergická, ale tyhle hony na čarodějnice jsou už trochu přes míru. Jako by čmoud z každého auta voněl po fialkách a prospíval plicím. Ještě pozornost se zaměřila na lidi, kteří jsou snadno identifikovatelní: všichni, kdo bání. Autem se vozí každý, to by byl horší problém. Jak omezit automobilový provoz? Každý se bude cítit omezován na své svobodě jezdit a smradit, kde se mu zachce.
Statisíce přejetých zvířat by také přidaly své hlasy, kdyby mohly ještě pípat, štěkat, funět... (čísla z r. 2008: 566 tis. zajíců, 347 tis. ježků, 68 tis. bažantů, 52 tis. srnců, 50 tis. kun, 4,4 tis. lišek a nejspíš miliony žab). Tohle nevyřeší ploty, podchody ani nadchody. Astmatici se nevyléčí, když si dvakrát ročně odskočí do hor.
Potíže s nekvalitním topivem jsou větší zádrhel. Vláda uvažuje o tom, že určití úředníci (přezváni již zelené komando) by měli moci po nahlášení (udání sousedů) prohlížet váš byt ohledně kvality topiva. Případné pokuty by byly nasnadě. Případné exekuce při jejich neplacení taktéž. Pokud někdo nemá na kvalitní topivo, úplně ho ožebračme a pošleme na ulici, to je logika ekosociopatického uvažování.

Výborně. Takže to shrňme: kuřáci nevadí, ale slouží jako červený praporek pro manipulaci pozornosti a emocemi občanů. Případ s topivem by zase měl být jedním z nástrojů ožebračování obyvatel aneb ober voliče svého, dokud je o co. Bárka se naklání a před potopou je třeba napěchovat rezervní čluny.
Kouř automobilový nemá na zdraví lidí a zvířat a ekologii podstatný vliv. A i kdybychom připustili, že možná... ba ne, takové heretické myšlenky nás nesmí ani napadnout. Posvátné pojmy tohto zřízení jako HDP, flexibilita apod. jsou jednou svaté a basta.

A teď hajdy do postele, zítřejší zprávy vám přinesou nové vynálezy a osvícené myšlénky z dílen pánů poslanců.

Plastová generace

17. prosince 2015 v 23:24 Zámyšlenky

Je k nevíře, co člověk dokázal. Jak říká Průvodce po galaxii, vytáhl ropu z hlubin Země, kde byla do té doby dobře schovaná, aby se nic zlého nepřihodilo a jejím spalováním a přetvářením stihl už zamořit vzduch, vodu a celý zemský povrch. Plast je dnes dosažitelnější a "přirozenější materiál" než materiály přírodní. Proto se z plastu vyrábí tuny bižuterie, která se kupodivu prodá a někdo ji nosí.

(malá vsuvka na toto téma:
Snažím se sama sebe přesvědčit, že existují důvody proč něco takového nosit. Lidi takové ozdoby nenosí dlouho, ale většinou jen dokud opadne módní vlna. Nedávno jsem na síti zahlédla fotky nějakých Afričanů ozdobených víčky z láhví apod. Tak mi plastové ozdoby často připadají, prostě jako odpad - a jejich nositelé tak trochu jako malé africké děti, schopné navěsit na sebe kde co. Dalo by se namítnout, že hmota je hmota a že každá hmota má nějakého ducha, i tato přetvořená. I tak se neubráním pocitu, že plast je hmota znásilněná, někdo změnil úplně její podstatu, aby z ní mohl vyrobit cokoli. A že je tedy umrtvená, bezduchá.
Konec exkursu)

Tak tedy, nejen bižu, vychází spousta výtvarných knih pro děti s návody na tvorbu právě z umělých materiálů. Z gumiček si můžete udělat náramek nebo zvířátko, z petek se vytváří velké objekty od zvířat po strašáky, které pak vystaveny někde na návsi vypadají, jako by tam právě někdo vyprázdnil žlutý kotejner.
Nezávidím dětem; moci si osahat obyčejný kaštan nebo listí skýtá mj. mnohem větší haptický zážitek než práce s plastem.

Příroda je zatlačována stále víc mimo lidská sídliště. I když se občas někde uprázdní místo, kde by mohl vzniknout park, nestane se to. Okamžitě se zaplácne spletencem staveb jako obřím sloním trusem. Samozřejmě zásobených silničním řečištěm, takže v paralele nechybí ani kvalita pachová. Co právo na zeleň? Právo na volný pohyb a čistý vzduch?

Dřívější bída byla malebná. Taková hezká stavba, třeba se rozpadající, neztrácí nic ze své důstojnosti. Bída, která nevyhnutně nastane, bude velmi ohavná. Lidi budou odsouzeni žít v odpadcích. Ale možná jim to tolik vadit nebude, když už teď se zdobí polyethylentereftaláty...

Vizuální podobnost ne zcela náhodná

7. prosince 2015 v 22:02 Zámyšlenky
Tak schválně, jestli poznáte, co to je:

a) skříňky na tašky v obchodě
b) nepovedená králíkárna
c) 3R model panelového domu
d) holubník pro nebožtíky

Zprvu jsem myslela, že mě mámí zrak a vidím opravdu omylem zde umístěnou skříňky na tašky, jak je známe z obchodů. Při bližším prozkoumání jsem ale zjistila, že d je správně.
(Pzn. vidím špatně, takže chybějící klíče jsem na první pohled neviděla. Inspirace pro vizuální umělce: stačí přidělat klíče a superdílo je na světě...)

Zde vizuální porovnání dalších nabízených možností (v obchodě jsem se lovit neodvážila):
Spousta lidí si za ta léta na vizuální chudobu a uniformitu dávno zvykla. Zvlášť lidé odchovaní v pravoúhlé mřížce nemají s tímto nemají pražádný problém. Před smrtí žítv králíkárně a po ní se přemístit do jiné škatule. Jak vidno, smrt neznamená zas takovou změnu - akorát ten prostor je o něco menší...