Květen 2016

Proč platíme u zubaře

18. května 2016 v 15:37 Společnost
Zubaři mi leží v žaludku, tak si na ně posvítíme. Mám informace od stařičkého poctivého zubaře, jak dnešní systém funguje. Dozvíte se, proč za jeden úkon platíte dvakrát - jednou z pojištění a podruhé hotově ze své peněženky.

Tak tedy: zdravotní pojišťovny mají jakési limity, kolik vyplatí na zubařskou péči. Zubař, který má hodně pacientů a po pojišťovně žádá proplacení svých úkonů, je penalizován. Tedy je potrestán za to, že pracuje hodně a že mu pojišťovna musí úkony proplácet. Tento 80letý zubař zvládl za den ošetřit 20 pacientů. Před jeho (kvalitním) ošetřením jste nemuseli nejprve vybrakovat bankomat.

Mladší zubaři uvažují jinak. Chtějí hlavně prachy a na pacientovi je zajímá především jeho peněženka. Žel mám takové zkušenosti. Ani je nenapadne, aby odbavili za den 20 lidí - ošetří jich polovinu a úkony si nechají zaplatit dvakrát. Takže polovina práce za stejné peníze a ještě k tomu dobré vztahy s pojišťovnou, žádné sankce apod.
Systém je tedy nastaven tak, abychom platit museli. Nakonec je tedy i ten nedostatek zubařů sporný, problém se vytváří uměle.
Kdyby se zubaři chovali lidsky a ne čistě ekonomicky, pod mostem by určitě bydlet nemuseli. Neznám jediného chudobného. Argumentují tím, že musí pacienty kasírovat, jinak by byli proděleční, ale je to čistá lež.

Prevence

17. května 2016 v 23:39 Zámyšlenky
Prevence patří ke kouzelným slůvkům dnešní doby. Jakmile se někdo začne ohánět prevencí, všimněte si, že má v očích místo zorniček dolarové znaky.
Na tzv. prevenci se vyhazují neskutečné sumy, málo kdo se ale namáhá s vyhodnocením, jak domnělá prevence zapůsobila, jak preventivní opravdu byla, kde je její efekt - je-li vůbec jaký.

Prevence znamená předcházet. Mrkněme na zdravotnictví. V horším případě, jako např. mamografy, riziko rakoviny prsu jen zvyšuje. U vyšetření střev se sice taky hovoří o prevenci, opět o ni ale nejde. Kontrola a sledování, zda lidem v těle rostou nádory, není prevence, nýbrž jen a jen snaha zachytit (mnohdy tristními metodami) časná stádia nemoci. Skutečná prevence by musela začít úplně jinde; také by vyšla mnohem levněji, řada lékařů by přišla o vyhřátou sesli, farmaceutický firmám a výrobcům superdrahých přístrojů by klesly tržby. Na zdraví holt málo kdo vydělá. Zato z nemocných pumpnete i poslední pětihaléř.
Tím jsem tedy ujasnili slovo prevence.

Medicína je jen jedna oblast, i když velmi názorná. Pokud jde o prevenci (protidrogovou, protipovodňovou, protiteroristickou atd., atd.), hnedle se objeví zástup borců, kteří by se o její zajištění (a prachy na ni) rvali do roztrhání těla.
Zde malý příklad z praxe. Protipovodňové opatření můžete vytvořit tak, že za 80 mil. Kč. necháte bagrem rozrýpat louku, následně za ní vytvoříte val za valem necháte nastavět nové rodinné domy. Věřím tomu, že i za mnohem menší částku by se dalo dosáhnout podobného efektu. Hlavní věc je ale nestavět alogicky nové domy v zátopové oblasti - v tom právě spočívá skutečná prevence, předcházení.

To je asi tak vše. Až vás zase bude někdo otravovat, abyste si koupili žluté kytičky nebo podpořili tu a onu nadaci nebo ligu proti xy, zjistěte si, kam peníze strkají. Většinou do tzv. prevence nebo podporu stávajícího "zdravotnického" průmyslu. Charita je výnosný byznys.

Více otevřené veřejnosti

3. května 2016 v 15:21 Architektura a urbanismus
ČRo otevřel nové vysílací pracoviště pro Radio Wave. Je celé prosklené, takže kolemjdoucí a fanoušci tak mohou být v pomyslném kontaktu s redaktory a hlasateli. Heslo doby: Jsme vám blíž! Ještě více otevřeni veřejnosti!

Pohádky pro batolata. Sklo má tu dokonalou vlastnost, že tvoří sice neviditelnou, ale fyzicky přítomnou hráz. Nevidím nejmenší důvod, proč by měli chtít hlasatelé být okukováni jako opičky v zoo. Leda že by byli extrémní extroverti. Ale dobře, třeba jim to vyhovuje - jaký to má vliv na vysílání? Nulový.
Kontakt s posluchači, pokud o něj vůbec stojí (moje zkušenost, že nikoliv) je minimální. Vztah vysílače a příjemce je jednosměrný. Přijemce má jen volbu toho, jestli proud utne nebo ne. Při opravdové otevřenosti by měl být tok obousměrný, posluchač by měl mít vliv na programovou skladbu a obsah vysílání, když už za ně platí.
(Pzn. Wave neposlouchám. Když chci poslouchat angličtinu, mám spoustu jiných možností než frikulíny z Wavu. Ti mají dojem, že kdyby řekli "obchod" místo "shop" a "nahrávka" místo "track", byli by totálně out - čili mimo. Prostě magoři.)

Stejně tak je slabomyslné si myslet, že když bankovní budova je postavena ze skla, jsou její záměry a operace křišťálově čisté a průhledné.

Kdysi jsem byla v kontaktu s architektem, který měl pocit, že prosklené budovy vyjadřují podstatu doby. Snad, je to doba plná přetvářky. Povrch a tvary neustále proměnlivé, odhmotněné, podstata v nich ale zamlžená a unikající. Všechno jiné než otevřenost a přístupnost.