Listopad 2016

Platební karty

20. listopadu 2016 v 23:10 Společnost
Platební karty se šíří jako požár. Není to samozřejmě jen tak. Všechno to kolem bezhotovostního placení kartou je poměrně složité a nákladné, takže to musí někdo financovat. Jen uvažte: složitý software, zajistění (ne)bezpečnosti osobních dat, terminály, smlouvy s obchodníky... A hádejte, kdo to nakonec zaplatí...? Přece zákazník v ceně zboží. Jako vždycky.

Na prosazování platebních karet mají zájem jak banky, protože jim z toho plynou příjmy - nyní při platbě debetní kartou 0,2 % z platby, u kreditní karty 0,3 %, ale i všechny kontrolní orgány, které tak získají přehled o tom, kdy, kde a za to utrácíte.
Cílem jí získat tolální kontrolu nad spotřebitelem (slovo občan ztrácí už úplně svůj význam).

Jako výhody se uvádějí: nemusím u sebe nosit peníze! je to rychlejší! Argumenty zpozdilého žáka, který propadá v první třídě.
To jsou tedy výhody, pro které opravdu stojí za to být sledováni institucemi, platit o to více za všechno zboží a ještě při ztrátě čertovy kartičky riskovat, že vám někdo totálně vybílí konto.

Čím více lidí si bude z pohodlnosti a z hlouposti takto usnadňovat život, tím větší bude tlak na zrušení hotovosti a povinného placení všeho zboží a služeb kartou.
Svoboda (volby) - byť relativní a sporná - něco stojí: trochu toho zdánlivého nepohodlí. Ale oplatí se.

Ještě příklad nátlaku ze strany bank:
Banky tlačí své klienty k tomu, aby se chovali "rozumně" - utráceli kartou, aby nebyli penalizování za její nepoužívání!
MBanka zavedla tento absurdní poplatek již v březnu 2016 a momentálně zvýšila limit na 1500 Kč - to je suma, kteoru musíte kartou utratit, jinak vám strhnou 29 Kč z účtu.
Je to vyděračské a sprosté. Karta slouží také k výběru peněz z bankomatu - pokud tohle není její užívání, tak soudruhům bankéřům zjevně vůbec nevadí být trapně přistiženi na hruškách.
Hlavně když to sype.

Doufám, že jsem vám nasadila do hlavy alespoň malého brouka.


Potravinové sbírky

11. listopadu 2016 v 17:57 Společnost
Podporujete potravinové sbírky? Já ne. A hned uvedu proč.

Vláda, která hospodaří s vybranými penězi tak, že někteří obyvatelé nemají ani na jídlo, by měla okamžitě rezignovat a nabídnout svá místa schopnějším. To, že tyto dobročinné akce podporuje i Český rozhlas, je nestoudnost (Radu pro rozhlasové a televizní vysílání jmenuje a odvolává předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny, takže rozhlas je hlásná trouba vlády).

Vláda tedy zkrze toto médium vzkazuje občanům: podpořte hladovějící občany, protože my jsme vybrané daně rozkradli a na chudé už jaksi nezbylo!

V situaci, kdy se denně vyhazují miliony a miliardy oknem není na sociální dávky pro nejchudší.
Když např. Hradec Králové chce vybudovat fotbalový stadion za 400 mil. Kč, nutně vás napadne, že hry mají pravděpodobně přednost před chlebem. I v úpadkové Římské říši to bylo obráceně: nejdřív chléb a pak hry.Vzdělávání nevzdělatelných

9. listopadu 2016 v 22:06 Zámyšlenky
Tohle berte jako poznámku k připravované inkluzi. Aneb systém je absurdní už teď.


Absolvovat povinnou školní docházku musí totiž i děti, které nejsou sami schopné se hýbat, sedět, neumí mluvit, potravu přijímá šlauchem - děti, které nevnímají, co se kolem děje a kdo se o ně stará a jestli se vůbec stará.

Když se rodič takového dítěte rozhodne, že jej nedá do ústavu, ale bude se o něj starat, má povinnost jej každý den do školy dopravit a pak jej samozřejmě vyzvednout. Znám dva takové případy: jedna dívenka, kterou krmí šlauchem… nakonec ji dali do ústavu, protože se matka zhroutila. O druhé dítě odsud se matka dlouho starala sama. Nevím, jak je to teď. Každopádně musela dítě dopravovat HD do města, tam x hodin čekat, až prodělá "výuku", a pak jej zase transportovat domů.

Na vysvědčení takového nebožáka se pak v kolonce Hudební výchova objeví např. reaguje na zvuky.

Říkáte si, který osvícenec něco takového vymyslel. Ale v naší kotlině je možné úplně všecko. Nebožáci zůstanou touto snahou nedotčeni, zato všem lidem, kteří se musí této taškařice účastnit, to spolehlivě znepříjemní život - nedokážu si představit motivaci učitelů takových chudáků a stav jejich psychiky po určité době. Jestli tito budou nuceni se integrovat, pak Satan [příroda a přirozenost] s námi a dobří [zástupci pokřiveného humanismu] pryč!

Kulturní obohacení

8. listopadu 2016 v 20:00 Jazykový koutek
Před pár dny jsem slyšela pořad, v němž nějaký romský romista zpravoval, jak romština obohatila češtinu. Jmenoval: čórka, čokl, bengál, lážo plážo, kérka.
Doplnil etymologickým výkladem, což bylo hezké. Každopádně mě to velmi pobavilo. Slova právoplatně zůstala jen v argotovém slovníku.

Tak mě napadá, jakými slovy asi obohatí češtinu muslimové? Nejspíš se do českého argotu importují specifická označení pro kamenování a další podobné zlozvyky, na který je muslimská kultura bohatá a ráda se o toto své bohatství podělí i s takovými nevěřícími psi, jako jsou Češi.

Kam se poděli čističi bot?

7. listopadu 2016 v 22:55 Co se jinam nevešlo
No řekněte, kam? Napadlo vás někdy nad tím hloubat?
Není to tak složité: skoro všichni dnes nosí tenisky a ty se naleštit nedají, ani kdybyste si ruce utrhli. A taky spousta jiných bot je z gdovíčeho, dokonce z gumy. Další pak chodí bosky, protože je to v módě.

Přiznám, četla jsem Camuse. V nějaké eseji popisuje, jak si dal v Oranu vyblýskat boty (mj.). A konstatoval, že sedět na vyvýšené stoličce a kochat se kolem kolotajícím životem, zatímco kdosi se pachtí u vašich nohou, je povznášející pocit.
Hned jsem zatoužila si to taky vyzkoušet. Prodejců pojištění je všude plná p*del, ale když si chcete nechat profesionálně vycídit boty, nikde nikdo.

Bylo by docela zábavné udělat záznam performance či opravdového pokusu o živnost (ostatně dobrý nápad pro přivýdělek pro bezdomovce). Dotyčný by rozbil stan u banky - tam si ještě na koženou obuv potrpí a čekal by na první rybu. Jaké by asi byly reakce - úžas? zvědavost? lhostejnost? Samotnou by mě to zajímalo. Nápad dávám v plen - až to někdo natočíte, dejte vědět, ráda se podívám.

PS: jak tak koukám do temných internetových vod, vynořil se před mými zraky čistič mechanický. Tak ten nebrat, mašinky hoďte do železa!