Únor 2017

Sociální rozkol

12. února 2017 v 15:15 Společnost
Vláda svojí politikou žene lidi proti sobě. Chudé proti méně chudým, zaměstnance proti podnikatelům, měšťany proti vekonvanům.
Ale lest zatím málo kdo prohlédl.

Mnoho lidí tleská zavedení EET v domnění, že se taky jednou našel bič na ty bohatší. Proč a jak tento pocit zadostiučinění neustále mrskaných zaměstnanců?
Stát podporuje zaměstnanost dvěma základními nástroji: mrskáním nezaměstnaných skrze pracovníky ÚP, kteří jsou zase mrskáni inspektory, kteří kontrolují, jak se jim daří nahánět nefakčenka do práce. Do práce, která je obvykle mizerně placená, a jsou v ní otřesné pracovní podmínky. Což je většina míst, kam firmy horko těžko hledají pracovníky.
Spousta lidí žije v neustálém stresu: buď z otrocké práce, o níž se ještě mnohdy musí obávat, protože jako nezaměstnaní nemáte žádná práva jen povinnosti a po hřbetě se vám vozí typy loajálně šlapající brázdu.
Žádné EET nepoloží velké firmy, které stát navíc podporuje.
Když se firmě daří, zaměstnanci to většinou nepocítí, makají pořád za minimum, zatímco šéfové si vozí zadnici v nejnovějších fárech a není jim to ani trochu blbé. Když taková firma začne krachovat, první, kdo to odskáče, jsou zaměstnanci, kteří nedostanou mzdu, nebo je přímo vyrazí. V jiných případech dluhy firem zaplatí stát, čili opět zaměstnanci.
EET se navíc promítne do cen zboží a zkrachují ti nejmenší živnostníci a podnikatelé, kteří se beztak i předtím sotva klepali.

Vláda podporuje dovoz levné pracovní síly z Ukrajiny (jde o tisíce lidí), namísto aby zlepšovala podmínky práce a tím zlepšovala situaci na pracovním trhu, má ještě tu drzost se ohánět statistikou o nezaměstnanosti. Co vládě vyhovuje, jsou davy otroků, kteří příliš neremcají, protože jim na to v honbě za obživou nezbývá energie, maximálně se věnují strkanicím s těmi, kteří jsou o korunu bohatší než oni a kteří mají pocit, že ty pod sebou živí.


To ale není všechno. Mnoho lidí u kormidla dohromady s jimi podporovanými neziskovkami (zpravidla měšťáci) se vysmívají lidem z venkova pro jejich zabedněnost, protože nechtějí mít z republiky kůlničku na dříví. Jde jen o další štvaní lidí proti sobě.
Obhajování ideologie multikulti se dočkáte zhusta u lidí s VŠ - ale to vás nesmí překvapit. Lidi, kteří vydělávají průměrný a vyšší plat se rádi distancují od pracující chudoby z venkova.
Je to otázka nikoli pravdy a zdravého rozumu, ale prestiže. Vyšší společenskou a morální prestiž dosáhnete, když budete obhajovat názory bohatých a vládnoucích. V současnosti si přihlášením k vlastenectví můžete zničit kariéru. Město přitahuje lidi budující kariéru, proto asi ta korelace. I kdybyste se nedostali ani o stupínek výš, jde o pootevřená vrátka; lidem loajálním (ať už jde o vládu nebo firmu) se vždy daří lépe.

Pak je tu samozřejmě skupina lidí, kteří si myslí, že navezením muslimů a Afričanů do Evropy vykonají ten nezáslužnější čin na světě a že tím nastolí království boží na Zemi. Ale těchto ryzích naivek není tolik. Většina obhajitelů těchto myšlenek se hodlá na celém procesu jen přiživit. Agilní komunisté před i po 1948 nekonali většinou z přesvědčení, hnal je vlastní zištný zájem.

Sociální rozkol neprospěje nakonec nikomu, vyjma těch na nejvyšších místech. Jenže aby se věci mohly změnit, je potřeba si uvědomit, kdo a v čím zájmu nepokoj rozsévá.